Muza

... i wszystko z nią i mną związane.



Na co choruję.

Dopadło to mnie gdzieś ok. 1979/80 roku. Założyliśmy wtedy z kumplami z podstawówy zespół. Żaden z nas nie umiał na czymkolwiek grać , nikt nie miał prawdziwego instrumentu , ale chęci były w nas wielkie , a zapał jeszcze większy. Dla mnie wypadła gitara. No to się nią zainteresowałem , co zresztą zostało mi do dziś. Jako że brat mój starszy namiętnie słuchał ówczesnych topowych zespołów gitarowych (Smokie , Budgie , Deep Purple , Uriah Heep , Led Zeppelin , Sweet , Slade , Mud , Garry Glitter , Jethro Tull , Pink Floyd itp.) miałem niejakie pojęcie do czego ów instrument służy. Tak więc wykorzystywałem rakietkę do badmintona w celu markowania gry na gitarze , marząc równocześnie o prawdziwym instrumencie. Takiego dopożyczyłem się niebawem , ucząc się na nim pierwszych chwytów i melodii. Nasz zespół nie nie wytrwał długo - ino do końca podstawówki. Kumple nie zapałali miłością , a mnie ona została. W zawodówce (ok.1981r) spotkałem podobnych mnie fascynatów , w wyniku czego powstała kapela O'kres w składzie:

Arkadiusz Prusak - gitara

Marek Tuliszkiewicz - gitara

Paweł Wawrzyniak - bas

Grzegorz Szrama - perkusja

No i w takiem zespole gralim pierwsze próby , z utworami jak „GCH” czy „Ciężar” (kompozycje własne).Jako że po pewnym czasie stwierdziłem że moje możliwości rozwoju w grupie się wyczerpały , a reszta składu zaczęła zmierzać w kierunku "metal" ( mnie fascynował hard rock i blues) , zmuszony byłem do opuszczenia tej kapeli. Więcej informacji i dalsze jej losy są dostępne TUTAJ

Nawiasem mówiąc przekształciła się ona w grupę Thunders , grającą modnego wówczas heavy rock-a , pod auspicjami Domu Kultury RATAJAN na Os.Piastowskim ( pełniejsze info TUTAJ ).

Natomiast ja zgadałem się z kumplem z klasy , Zbyszkiem Stężyńskim , bardzo dobrym basistą , oraz Rysiem Kruszoną – perkusistą , z którymi stworzyliśmy naonczas anonimową kapelę działającą w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu(LINK). Około roku 1983 zespól zasilił klawiszowiec Grzegorz Wojcieszyk wlewając nowe "tryndy" zarówno w brzmienie jak i w "image" kapeli.

Summer Time

ZSŁ Poznań

1983

*

W 1984r w składzie pojawia sie wokalista : Adam Sypniewski. W międzyczasie startujemy w wojewódzkich eliminacjach do Konkursu Piosenki Radzieckiej z hard rockową wersją jakiegoś sowieckiego gniota. Komisja konkursowa nie mogąc znieść takiej interpretacji odrzuca nas. I dobrze. Ponadto z Adamem tworzymy duet gitarowy , występujemy na 40-leciu ZSŁ z autorskim programem (niestety brak nagrań w moim archiwum).

Stare domy

ZSŁ Poznań

1983

*


Adam opuszcza nas w 1985r. W tym samym czasie zmieniają się perkusiści , nowym zostaje początkujący wówczas , Michał Zybała (grał później w kapeli Malarze i Żołnierze). Basistę gitarowego zastępuje klawiszowiec Robert Kober , obsługujący syntezator Vermona ( klon MiniMoog-a).

Australia

ZSŁ Poznań

1983

Blues h-mol

ZSŁ Poznań

1983

Sierpień v1(fragment)

ZSŁ Poznań

1983

*



Sprzęt na jakim naonczas gralim to:





W roku 1986 nastąpiły kolejne przetasowania personalne i krystalizacja składu pod nazwą Panitsch , a wyglądał on tak:





Grzegorz Szrama – perkusja. Grał na czym akurat mógł , ale grał dobrze.

Marek Tuliszkiewicz – bas. Dorobił się lutniczego instrumentu z gryfem od Jakubiszyna.

Paweł Wawrzyniak – gitara ,chórki. Gitara samodział – decha „no name” , gryf od Liebicha

Grzegorz Wojcieszyk – klawisze, wokal. Nowy nabytek Siel wzbogacił brzmienie Panitsch-a.

Grzegorz Talarkiewicz - opiekun artystyczny z ramienia :)



Zagraliśmy kilka koncertów , dokonaliśmy półprofesjonalnego nagrania (D.K.Ratajan), zdobyliśmy zaszczytny puchar dla ZSŁ w Poznaniu za zajęcie 2 miejsca w Międzyszkolnym Turnieju Artystycznym Szkół (czy jak tam się to nazywało) który odbył się w Jeleniej Górze w (kwietniu?maju?) 1987r. A było to 2 miejsce bo 1 miejsca nie przyznano (tak , były inne kapele!).

Teleexpres

Jelenia Góra

1987

Telewizja

ODK Ratajan

1986

Sierpień

ODK Ratajan

1986

Prezentacja

Jelenia Góra

1987

Piramidy

Czarnków

1987

Ofiara

ODK Ratajan

1986

Nie biegnij tak

Jelenia Góra

1987

**


Tak dotrwalim do września 1987 gdy nastąpił rozpad kapeli a jej członkowie oddali się pełnieniu ważniejszych obowiązków życiowych.



*Nagrania zarejestrowane zostały przy użyciu magnetofonu kasetowego Kasprzak RMS451 a nośnik (compact cassete) z czasem uległ degradacji , stąd ich jakość techniczna znacznie odbiega od obecnych standardów.

**Nagrania zarejestrowane zostały przy użyciu magnetofonu szpulowego Aria na taśmach szpulowych których nośnik z czasem uległ degradacji , stąd ich jakość techniczna znacznie odbiega od obecnych standardów.



I rzuciłem ,zapomniałem...

Ale wróciłem!





Moja przygoda z graniem zespołowym zakończyła w roku 1987. Potem instrument w wersji "unpluget" towarzyszył mi i mojej familii na wielu wywczasach , weekend-ach i imprezach rodzinnych. Gdy w 1997 przez przypadek stałem sie posiadaczem magnetofonu ZRK Opus (szpulowy , stereo, z możliwością dogrywania ścieżek ) moje młodzieńcze fascynacje ponownie doszły do głosu. Bazując na tym niedoskonałym sprzęcie (gitara Jolana , Over Drive Exar , Flanger BF-2 Boss , kamera ADS-500+ , Yamaha PSS480 ) uzupełnionym o wyśmienitego Technics-a M253X zarejestrowałem , pierwsze po kilkunastu latach przerwy , muzyczne pomysły:


Pejzaż

1998

Latt

1999

fan far

1999





W roku 2002 pojawia sie komputer PC (Duron 700MHz z SB Platinum Live), no i pierwszy sekwencer programowy Future Beat. Powstają utwory bazujące na samplach dostarczonych z programem i pierwsza próba rejestracji własnego , gitarowego kawałka „Wostok”. Niespodziewanie dopada mnie fascynacja klasyką elektroniki. Odkrywam Tangerine Dream z lat 70/80 ubiegłego wieku , Kraftwerk. Zafascynowany ich twórczością zagłębiam obszary elektroniki (muzyki oraz softu) i znajduję dwa programy które pozwalają mi uzewnętrznić moje pasje – MagicMusicMaker G6dL oraz Buzz. 19-02-2002 rejestruję się w serwisie www.mp3.wp.pl , gdzie pojawia się pierwsza utwór łączący gitarę z virtualnymi instrumentami - Dla kogo v1 . Sukcesywanie dodaję tam kolejne utwory. Po zmianach w zasadach działania serwisu mam stronę www.wawrzyn.mp3.wp.pl , na którą serdecznie zapraszam!

W 2004r powstaje moja pierwsza autorska płyta elektrzyn. Znajdują się na niej 8 utworów utrzymanych w stylistyce elektroniki lat 80 i 90 XXw:

  1. vbv

  2. mody

  3. disssa

  4. meku

  5. kolonkoski

  6. boui

  7. kesa

  8. myki

Nazwa płyty powstała z połączenia elektronic i aliasu wawrzyn. Tytuły utworów są albo przypadkowymi zbitkami literowymi ( boui , kesa...) albo spontanicznie wymyśloną nazwą własną (kolonkoski i myki).

Pierwszą edycję w nakładzie 50 szt. rozdałem w kręgu nabliższych mi osób. W szczególnych przypadkach realizuję małe reedycje w zależności od potrzeb.

W przygotowaniu jest płyta guitarzyn I ( z połączenia guitar i wawrzyn ) , oraz elektrzyn II . Z przyczyn życiowych (permanentny brak czasu oraz wszechogarniający marazm twórczy spowodowany niedotlenieniem 4 przysadki i szyszynki) ich wydanie przesuwa się na nieokreślony termin. Ale cały czas z tym walczę , więc jest nadzieja.

A to przykłady utworów które , być może , znajdą się na płycie elektrzyn II:

Nazwa robocza:

jaf

ask




I płycie guitarzyn I


jedrog-nieudolna próba uchwycenia ulotnego nastroju chwili.

jopu – wersja wstępna.

Jestem tu



Są to wersje wstępne tak więc proszę o wyrażenie opinii w dziale Zjeżdżalnia . Wszystkie rozważę , dobrę wezmę pod uwagę , najlepsze zastosuję. Dla BestBetaTesterów znajdzie się miejsce na okładce! A jak!

Utworem „jedrog....” udało mi się wygrać dzienny konkurs w Trójce (PR III) . Niestety prezentacja utworu nie udała się , puszczono go dzień później w znacznie okrojonej formie , za co kierownik Szydłowska przeprosiła na antenie , więc nie wypada się gniewać. Dobrze że nagroda nie zawodzi ;))





ONONAON

17-11-2008